ŞEHİR YAŞAM PORTALI
En eyce haber portalı

Nafaka Toplumsal Bir Sorun !

Boşanan erkekler adına dünyanın en ağır nafaka koşullarının doğurduğu sorunlar ülkemizde toplumsal nitelik kazanmaya başladı. Evlilik süresi gözetilmeksizin boşanan erkeğe dayatılan ömür boyu yoksulluk nafakası artık salt boşanan nafaka mağduru erkeğin değil tüm toplumun sorunu haline geldi.
Sorunun toplumsallaşmasında, medyanın geç kalan ilgisi kadar nafakasını ödeyemeyip 3 ay tazyik hapsine çarptırılan boşanmış erkek sayısının hızla artmasının etkisi var. Yasaya göre boşanmanın ardından ödemekle yükümlü olduğu nafakayı çeşitli nedenler ile ödeyemeyen erkek herhangi bir yargılama süreci olmadan kadının suç duyurusu üzerine 3 ay tazyik hapis cezasına çarptırılıyor. Üstelik zaten ödeyemediği nafaka yüzünden hapse düşen adamın nafaka yükümlülüğü hapiste kaldığı bu 3 aylık sürede de devam ediyor ve nafaka borcu ödenemez boyuta ulaşıyor. Hapisten çıkan nafaka yükümlüsü adam bu sefer daha büyük bir borç yükü ile karşılaşıyor. Süreç kara mizah konusu olabilecek bir kısır döngü haline geliyor ve hapis yatan nafaka yükümlüsü hapisten çıkar çıkmaz tekrar cezaevine dönüyor. Hep cezaevi ile sonuçlanan bu sınırsız döngünün mağduru boşanmış erkek sayısı hızla artıyor. Yaşanan dram sadece hapis üstüne hapis yatan adamı değil tüm aile ve yakınlarını da etkiliyor. Eğer nafaka hapsi mağduru yeni bir evlilik yapmışsa yeni evliliğinin sürmesi imkansızlaşıyor ve yeni eş de ağır mağduriyet yaşıyor.
Nafaka hapsi aslında sadece sonuç. Sorun, cinsiyetçi yasa ve uygulamaları ile adaletsiz şekilde belirlenen nafaka yükümlülüğü ile ortaya çıkıyor. Merkez medyada son günlerde gözlemlenen bu farkındalığın belki de en önemli nedeni nafaka belirlenirken hiçbir çağdaş ve vicdani kriterin gözetilmemesi. Hemen her gün farklı bir nafaka dramının konu edildiği haberlere göre bir kaç gün evli kaldığı halde yıllardır nafaka ödemeye mahkum edilen erkeklerin mağduriyeti ön plana çıkıyor. Yasaya göre; birkaç gün dahi evli kalmış ve ardından boşanmış erkek iseniz ayrıldığınız eşinize ömür boyu nafaka vermeye mahkum ediliyorsunuz. Mantık, adalet, vicdan, yaratılış, doğa nereden bakarsanız bakın bu garabeti ancak ‘mahkumiyet’ ile tanımlayabilirsiniz.
Çağdaş olmaktan çok ama çok uzak ömür boyu nafaka uygulaması ile aslında kadın onuru da incitiliyor. On yıllarca çalışmadan, üretmeden bir kadının, hiçbir hukuki ve duygusal bağı kalmadığı bir adamın sırtından geçinmesine imkan sağlamak, hatta ülkemizde olduğu gibi teşvik etmek insan onur ve hakları ile bağdaşmamaktadır. Evlenmek kadar doğal olan boşanmayı ülkemizde artık taşınamaz sorun haline getiren özelde nafaka genelde ise tüm boşanma hukukumuz, çağdaş ve insani kriterler ile yeniden düzenlenmelidir. Her an duyduğumuz ve tanık olduğumuz nafaka dramı en başta aile kurumunu ardından tüm toplumu tehdit eder boyuta ulaştı. Hiçbir çağdaş hukuk, toplumsal kabul, adalet ve dini metinde yer almayan önyargılara dayanan Türk boşanma ve nafaka sistemini düzeltmek için yarın çok geç olabilir.

Dikkatinizi Çekebilir:
4 Yorumlar
 1. Mustafa YILDIZ Diyor

  Ercan bey, nafaka olmak üzere boşanma hukukumuzdan kaynaklanan sorununa bıkmadan değindiğiniz için çok teşekkür ederiz. Size katkı olarak şunları söyleyebilirim: Aileyi kurarken nişanı düğünü yapan, evi düzen, evlilik süresince ağır işlerde çalışarak evi geçindiren, iş kazası meslek hastalığına yakalanan erkek. Ama boşanırken tazminat, süresiz nafaka, edinilmiş malın yarısı, takılar ve velayet kadına peşkeş çekilir. Sürekli erkeklerin kurumsal olarak talan edildiği bir sistem.

 2. Fahrettin Diyor

  Evet çok geç kalındı bu yasada düzenleme yapmak için ve şuan milyonlarca mağdur var ve nedense hükümet bu sorunu hala görmezden geliyor….çocuklu çocuksuz boşanma ne olursa olsun nafaka süreli olmali…

 3. Kutay Diyor

  Süresiz Nafaka toplumsal bir sorun halini almıştır acilen SÜRELİ olarak revize edilmelidir,devlet gerekli önlemleri almazsa yakın tarihte aile kavramı yok olacak malesef,duyarlı habercilik anlayışınızdan ötürü tebrikler,mağduriyeti çok güzel bir şekilde anlatmışsınız

 4. Tolga Paylar Diyor

  15 yıl oldu dile kolay 10 ay süren çocuksuz bir evlilik sonrasında 15 yıl önce Nafaka ödemeye mahkum oldum Benim suçum boşanmak mı? Eğer cinayet işlese idim şimdiye çoktan dışardaydım

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.