ŞEHİR YAŞAM PORTALI
En eyce haber portalı

GÖK SULTAN

Dedesi Sultan 2.Mahmuttu.
Avrupa’yı gençliğinde görmüş ve gözlemlemişti.
Gencecik yaşında tahta çıkar çıkmaz yaşlılarımızın 93 harbi dediği Osmanlı Rus savaşını yaşamıştı.
Türklerin azınlık olduğu meclisi devleti yaşatmak İçin kapatmak zorunda kaldı.
33 yıllık hükümdarlığı sırasında Anadolu ve Rumeli de müthiş bir okullaşma yaşanmış ve binlerce kilometrelerce demiryolu yapılmıştır.Devletin uzak noktaları dahi birbirine telgraf gibi son derece modern bir haberleşme aracı ile bağlanmıştı.Atatürk telgraf olmasaydı İstiklal savaşını kazanamazdık demiştir.
İstanbul’un göbeğinde dahi silahlı isyan eden Ermeni komitacılarını şiddetle tenkil ettiği için kendisine batılılarca kızıl sultan denilmiştir.
Oysa idam cezalarını çok az tasdik etmiş en azılı muhaliflerini dahi sürgüne yollamakla iktifa etmiştir.
Her şehire neredeyse bir lise (sultani ) ve saat kulesi yaptırmıştır.İzmirimizin saat kulesi de tahta çıkışının 25.seneyi devriyesinde 1901 yılında inşa edilmiştir.
Güzel sanatlara düşkündü Opera’yı hassaten Sever her gece polisiye roman okumadan uyumazdı.
Boş zamanlarında ise mükemmel bir marangozdu,İstanbul müftülüğünde ve Türk İslam eserleri müzesinde şaheser dolaplarını görmek mümkündür.

Kaçınılmaz olan ve Atina’ya yürüdüğü Yunan’ı perişan ettiği dömeke savaşı dışında tüm dengeleri diplomatik mAhareti ile korudu.
Cihat ilan etmemek ,etmekten daha etkili bir silahtır dediği rivayet edilir.
Kendisini devirenlere karşı mükemmel teçhiz edilmiş 1.orduyu kardeş kanı dökülmesin diye hareket dahi ettirmedi.
Hal edildikten sonra Selanik Alatini köşkünde ikamete mecbur kılındı.
Selanik’in düştüğü 1912 de İstanbul a Beylerbeyi Saray’ına getirildi ve ölümüne dek orada yaşadı.
İttihat terakki triumvurası savaşın başında olmasa da işlerin sarpa sarmaya başladığı yıllarda kapısını sürekli aşındırdılar.
Sabık sultan kendisini zor kullanarak deviren kanı deli ,gözükara ama tecrübesizliği ile Devleti batıran bu gençlere tavsiyelerini esirgemedi.Bu ,Türklüğün devlet gelenek ve terbiyesinin en güzel yansımalarından biridir.
Hal edilmeseydi dünya savaşına girilmez ,görece eğitimli nüfus ile devlet daha geç ve sağlıklı dağılır ,Ortadoğu bu kompozisyon da olmazdı diye düşünüyorum ancak tarihi Allah yazar.
Vehimli oluşu etrafındakiler tarafından acımasızca sömürülmüştür.Bir diğer olumsuz yanı ise sansürdür.Özellikle vatan hassasiyeti yüksek Türk anasırın aydın ,asker ve gençleri sansür dolayısıyla dışarıdan el altından gelen her habere inandılar.Batı da manipülasyon İçin bu açığı acımasızca kullandı.
Ancak döneminin hülasası yapıldığında artıları fazladır.Anadolu ve Rumeli savaşsız geçen 33 yılda toparlanmış ve sosyal ekonomik seviyeleri Hristiyan unsura erişemese de yükseltmiştir.
Dönemi Cumhuriyetin dibacesidir (önsözüdür) dense yanlış olmaz.
Ölümünün 100.yılında Allahtan rahmet diliyorum

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.