ŞEHİR YAŞAM PORTALI
En eyce haber portalı

DEVAM EDECEK…

Aklı başında olan her insanın ihtiyacıdır eleştirmek,eleştirilmek.Yapılan hataların farkındalığını sağlayan, karanlıklara ışık saçan mum gibidir bir anlamda..Bu bilinçte olan kişiler etrafında meddah görmektense,tenkitçi dostlara ihtiyaç duyarlar.Gerçi günümüzde eleştiri yapanlar, dost olarak değil, tam aksi sıfatla adlandırılıp hak etmedikleri muamelelere maruz kalmak bir yana türlü iftiralarla itham edilirler.
Yaptığı işe saygı duyarak, mesleğinin en iyisi olmak için mücadele eden kişilerde en belirgin özellik olarak öz eleştiriyi söyleyebiliriz. Hedeflenen ile uygulama Sonucu ortaya çıkan tablo,Kişiye doğru veya yanlış yolda olduğunu gösterir. Hedeflerinin uzağında olup, ilerleme göstermediği bariz olmakla birlikte gelen eleştirilere kucak açması gerektiğini bilmiyor ise, düzeltene dek yılmadan devam etmeli insan..
Ekonomik anlamda daha güçlü değilseniz tenkit etme hakkınız yoktur. Ya meddah olacaksınız ;ya da güçlü olmadan konuşmamıza izin vermeyecekler. Aslında eleştiri yaparken bazen bizlerde acımasız olabiliyoruz. Çünkü eleştiri denince, akla ortaya konulan eserin olumsuz yanlarının belirlenip aktarılması gelir. Bu yanlış bir düşünce olup, gerçek eleştiri yapan kişi hem olumlu hem de olumsuz yanlarını bir arada yansıtır. Bu davranışın eleştirilen kişinin bir nebze olsa yanlışını düzeltmesine katkı sağlayacağı düşünülmelidir.
Yazılarım ile alakalı olumlu veya olumsuz dönüşler yapıldığında hepsini değerlendirip bir sonraki yazımda ,konuyu geniş kapsamlı bir biçimde kaleme aldığımı belirtmek isterim. Evet ilk yazılarımda ağır eleştiriler yaptım, hepsinde haklı olabilirim lakin ;olumlu hiçbir faaliyetten bahsetmedim, bahsedemedim..Belki de yapılan yanlışların fazla ve affedilemez olması ağır bir iz bıraktı bende.
Bir önceki yazımda “ Eğitimci Olmak” Zor iştir demiştim. Bu zorluklardan biri de eleştirilere açık olmaktır. Yeri gelecek müdür tarafından yeri gelecek veli kanalından, hatta ve hatta öğrencilerinden eleştiri alacaksın. Değerlendirmeye alınıp alınmaması gerektiğine otokritik yaparak karar verebilirsin. Üçüncü seçeneğin olmadığını düşünürsek :ya söylenen yanlış, ya da söyleten yanlış yolda..Kibir belasını bir tarafa bırakıp doğruyu bulma adına adım atılması herkesin yararına olacak bizlere yeni ve güzel yarınlar kazandıracaktır ..
Doğru akımın oluşması için eskisinin yakılması gerektiğini ,bu yıkımında eleştiri ile gerçekleşeceği inancında olduğumu bir kez daha tekrar eder,yaptığınız yanlışlarla yüzleşmenizi sağlayacak eleştirileri, kalemim kırılana kadar değil, ruhum bedenden ayrılana kadar sürdüreceğimi belirtmek isterim..

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.