ŞEHİR YAŞAM PORTALI
En eyce haber portalı

Babaların Karnesinde Hasret ve Hüzün Var !

Karne günleri çocuklar ve ebeveynleri için farklı heyecanların yaşandığı özel günlerdir. Ancak ülkemizde sayısı her geçen gün artan bir kitle var ki onlar için karne günü sadece hüzün ve hasret anlatır. Türkiye’de sayıları on binleri aşan boşanmış baba, çocuklarının diğer bütün özel anları gibi karne heyecanlarını da paylaşamaz, ortak olamazlar. Dünyada sadece ülkemizde görülen çocuk icrasının mağduru olan boşanmış babalar ve çocukları için karne günü travma halinde yaşanır. Öyle ya bir okul döneminin artı ve eksilerinin belli olacağı gün sadece karne alan öğrencilerin değil en az onlar kadar anne ve babalarının ilgi ve sorumluluk alanındadır. Ancak gelin görün ki çocuklarını icra ile görebilen boşanmış babalar, karne günü çocuklarının yanında olamazlar. Çocuklarının başarılarını paylaşamadıkları gibi eğer varsa başarısızlıkları halinde ise onlara destek sağlayamazlar.
Türkiye’nin taraf olduğu Uluslararası Çocuk Hakları Sözleşmesi ve Türk Medeni Kanunu bu konuda açık hükümler barındırır. Buna göre çocukların eğitim ve öğretim hayatları ile ilgilenmek ve sorumluluğunu taşımak anne ve babaya yüklenmiş ortak görevdir. Ancak ülkemizde ne dünün ihtiyaçlarını karşılayabilen ne de bugün en küçük yapıcı bir rol üstlenmekten uzak boşanma hukuku ile boşanmış babaların, çocuklarının eğitim hayatları ile ilgilenmesinin önü kesilir. Hatta babanın koşulları zorlayarak çocuğunun okul hayatı ile ilgilenmek istemesi suç olarak değerlendirilir, cezalandırılır. Örneğin boşanmış bir baba, çocuğunun öğretim gördüğü okula giderek öğretmenleri ile görüşemez, görüşmek isterse okuldan zorla dışarı çıkarılır. İnsani ve vicdani hiçbir değer ile örtüşmeyen bu can yakıcı baba travması karne günlerinde daha derin yaşanır. Dersi ve öğretim dönemine son veren zil, babaların zihninde çığlığa dönüşür.
Babaların tüm yaşam enerji ve umudunu emen gayri insani uygulamalara son vermek, çağdaş dünyanın çocukları, ayrım gözetmeksizin ebeveynleri ile ele alan yasalara kavuşmak hiç de zor değil. Sadece biraz empati ve asgari bir vicdan muhakemesi ülkeyi boşanmış babalar cehennemine çeviren bu atmosferi dağıtabilir.

Dikkatinizi Çekebilir:
2 Yorumlar
  1. Mustafa Diyor

    Ercan beyin eski yazılarını siteden neden kaldırdınız? Çok önemli tespitleri vardı ara sıra açıp okuyordum.

    1. Ali EYCE Diyor

      sitemiz yenilenme çalışmasına girdiğinde arşivimizi kaybettik malesef 🙁

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.